Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Projektstöd inom Exploatering
Referensnummer: 2019/ KSUH 0015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70110000 Exploatering av fastigheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun (20 minuter från Stockholm city) upphandlar ramavtal för konsultstöd inom exploateringsfrågor. Uppdragen kommer att beröra hela stadsbyggnadsprocessen från initiering och detaljplanering till inflyttning och slutbesiktning. Ramavtalet förväntas omsätta ca 1,7 MSEK. Ramavtal kommer tecknas för tre konsultkategorier; Junior, handläggande och senior och utvärderingen kommer ske på pris, referensprojekt och skriftlig intervju.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen