649263-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Vägtrafikledningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Material samt programmering av trafiksignalsanläggningar och trafikanordningssystem
Referensnummer: 12346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34923000 Vägtrafikledningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle kommun upphandlar materialinköp samt programmering av trafiksignalsanläggningar eller trafikanordningssystem när dessa ska repareras, bytas ut, byggas om eller nyanläggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34962000 Trafikreglerutrustning, 34970000 Trafikregleringssystem, 35262000 Signalutrustning för trafikledning vid väg- och spårkorsningar, 45233294 Installation av trafiksignaler, 45316210 Installation av trafikregleringssystem, 45316212 Installation av trafikljus, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen