649354-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Asfalt
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggningar i Norrtälje kommun
Referensnummer: TKN 2021-559
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44113620 Asfalt
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är ett ramavtal som omfattar arbeten med fräsning, asfaltsbeläggningar, vägmarkering, anläggningsarbeten samt övriga arbeten i anslutning till dessa.
Avtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation. Avtalet är inget exklusivavtal. Ramavtalet innebär ingen begränsning i Beställarens rätt att konkurrensutsätta eller anlita annan entreprenör för arbeten som faller inom ramen för detta avtal. Beställarens bedömning är att cirka 90% av beläggningsarbetena sker på bituminöst underlag.
I Entreprenaden ingår att omhänderta och återanvända all uppbruten och fräst asfalt. Asfalt som rivs i entreprenaden ombesörjer entreprenören själv all hantering med.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.Maximal total kvantitet (takvolym) genom detta ramavtal är 800 000 m2 asfalt till ett högsta belopp (takvärde) av 80 miljoner SEK. Observera att dessa uppgifter endast är maximal kvantitet/belopp som kan bli aktuella under ramavtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113620 Asfalt, 44113800 Vägbeläggningsmaterial, 45233223 Nybeläggning av körbana
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation.
Avtalet är inget exklusivavtal. Ramavtalet innebär ingen begränsning i Beställarens rätt att konkurrensutsätta eller anlita annan entreprenör för arbeten som faller inom ramen för detta avtal.
Beställarens bedömning är att cirka 90% av beläggningsarbetena sker på bituminöst underlag.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Maximal total kvantitet (takvolym) genom detta ramavtal är 800 000 m2 asfalt till ett högsta belopp (takvärde) av 80 miljoner SEK. Observera att dessa uppgifter endast är maximal kvantitet/belopp som kan bli aktuella under ramavtalstiden, inte garanterad volym. Om angivna gränsvärden uppnås upphör ramavtalet att gälla såvida inte stöd för förlängning kan styrkas i Lag om offentlig upphandling SFS 2016:1145.
Entreprenaden är ett ramavtal.