Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandmateriel
Referensnummer: 2022/339UH-2022-73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är en samordnad upphandling av brandmateriel. Upphandlande myndigheter är Räddningstjänsten Storgöteborg (RSG) och Räddningstjänsten Mitt Bohuslän. Upphandlingen samordnas av RSG.
Upphandlingen avser ramavtal med löpande beställningar under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111400 Brandräddningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens uppskattade värde är 14 000 000 kronor.
RSG:s uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 11 600 000 kronor. RSG:s totala beställningsvolym under avtalsperioden inklusive eventuella optioner får maximalt uppgå till 12 000 000 kronor. Denna volym utgör takvolym för RSG:s avtal.
RMB:s uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 2 400 000 kronor. RMB:s totala beställningsvolym under avtalsperioden inklusive eventuella optioner får maximalt uppgå till 2 500 000 kronor. Denna volym utgör takvolym för RMB:s avtal.
Samtliga volymer är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av de upphandlande myndigheternas framtida behov. De verkliga volymerna kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalet angiven takvolym. De upphandlande myndigheterna förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.