649393-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Desinfektionsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engångsmaterial, dialysbehandling
Referensnummer: HSN 419-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24455000 Desinfektionsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av engångsmaterial avsedd för dialysbehandling inom Region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
SLANGSET TILL FRESENIUS 5008/5008S
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24455000 Desinfektionsmedel, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141112 Plåster, 33141200 Katetrar, 33141220 Kanyler, 33141325 Fistelnålar, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33181200 Dialysfilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volym och uppskattad takvolym är angivet i tabell per anbudsområde, per styck. Volym är baserat på 2022 års förbrukning*4.
Krav ur hållbarhet och miljöhänsyn är ställda i ska kravs dokument, utvärderings dokument samt avtalsdokument.
Anbuds-
område Volym  Uppskattad Takvolym
1 33440 41800
2 22000 27500
3.1 53 020 66275
3.2 600 6000
4 2360 2950
5 13000 1625
6 400 500
7 3520 4400
8 4800 6000
9 9800 12250
10 4800 6000
11 50000 6250
12 56 70
13 50960 63700
14 2360 2950
15 51840 64800
16 32400 40500
17 10400 13000
18 17600 22000
19 1360 1700
SLANGSET TILL FRESENIUS 6008
Del nr: 2
DIALYSFILTER LÅG- OCH HÖGPERMEABLA SAMT MEDIUM CUT - OFF
Del nr: 3
FILTER FÖR PRODUKTION AV STERIL HEMOFILTRATIONSVÄTSKA TILL FRESENIUS 5008/5008S OCH 6008
Del nr: 4
FISTELKATETRAR
Del nr: 5
FISTELKATETRAR BUTTON-HOLE- "TRUBBIGA NÅLAR"
Del nr: 6
FISTELKANYL MED 15 CM SLANG
Del nr: 7
FISTELKANYL MED 30 CM SLANG
Del nr: 8
FISTELKANYL BUTTON HOLE- TRUBBIGA NÅLAR MED 15 CM SLANG
Del nr: 9
FISTELKANYL BUTTON HOLE- TRUBBIGA NÅLAR MED 30 CM SLANG
Del nr: 10
A-KONCENTRAT, KONCENTRAT FÖR MONTERING DIREKT PÅ DIALYSMASKIN
Del nr: 11
A-KONCENTRAT, KONCENTRATBEHÅLLARE TILL CENTRALKONCENTRATANLÄGGNING FRESENIUS CDS08
Del nr: 12
B-KONCENTRAT, KONCENTRAT TILL FRESENIUS 5008/5008S OCH 6008
Del nr: 13
CITRONSYRABASERAT DESENFEKTIONSMEDEL/RENGÖRING TILL FRESENIUS 5008/5008S OCH 6008
Del nr: 14
TVÄTTSET BAS
Del nr: 15
TRYCKPLÅSTER MED BLODSTILLANDE EFFEKT EFTER NÅLDRAGNING VID DIALYSBEHANDLING
Del nr: 16
URSPOLNINGSPÅSE FÖR PRIMINGVÄTSKA VID DIALYS
Del nr: 17
KÄRLKATETERLÅS FÖR DUBBELLUMEN CDK FÖR DIALYS CITRATBASERAT
Del nr: 18
KÄRLKATETERLÅS FÖR DUBBELLUMEN CDK TAUROLIDIN BASERAT
Del nr: 19