Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörsbord
Referensnummer: UH-2023-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets radioanstalt bjuder härmed in till upphandling. FRA har för avsikt att beställa nya operatörsbord till myndigheten. FRA avser att teckna kontrakt med en (1) leverantör avseende Operatörsbord. Vi garanterar inga volymer men uppskattar summan till 4 000 000 SEK.
Upphandlingen/Avtalet omfattar även uppdrag och leveranser för Nationellt Cybersäkerhetscenter (NCSC). NCSC har, på uppdrag av regeringen, inrättats gemensamt av Försvarets radioanstalt, Försvarsmakten, MSB och Säkerhetspolisen. Arbetet vid NCSC bedrivs i nära samverkan med Försvarets materielverk, Polismyndigheten och Post- och telestyrelsen. Förutom för Försvarets radioanstalt omfattar avtalet inte myndigheterna enskilt utan endast den gemensamma verksamheten som myndigheterna bedriver inom ramen för NCSC.
Notera att pris anges i utvärderingsbilaga vilken aktiveras när man väljer lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39100000 Möbler, 39121000 Skrivbord och bord, 39130000 Kontorsmöbler, 39134100 Datorbord, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39151000 Diverse möbler, 39151200 Arbetsbänkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av nya operatörsbord