649537-2022 - PlaneringSverige-Uppsala: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor från Fredriksbergs fabriksområde
Referensnummer: 34212-1996/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande förorenade massor från Fredriksbergs fabriksområde. Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för återvinning eller deponering. Transport av massor kommer att handlas upp separat och ingår därför inte i föreliggande uppdrag. Uppdraget planeras för år 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord, 90522100 Bortforsling av kontaminerad jord, 90522200 Disponering av kontaminerad jord, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90522400 Markrening och markbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SGU har åtagit sig huvudmannaskapet för efterbehandlingen av det tidigare fabriksområdet. Den aktuella upphandlingen avser mottagande av massorna från schaktsaneringen av kisaskeområdet och banvallar i anslutning till bruket som belagts med kisaska. Schaktåtgärden är planerad för år 2023.