2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem - Bemanning sjuksköterskor
Beskrivning: UM bjuder in leverantörer att ansöka om att delta i ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för bemanning sjuksköterskor. Ett DIS innebär att antalet anbudssökanden inte är begränsat och att ansökan om att få vara med i inköpssystemet kan göras löpande under hela giltighetstiden. Det är därmed inte förutbestämt vilka leverantörer som får möjlighet att leverera i likhet med ett ramavtal utan nya leverantörer kan ansluta vart efter. DIS är en process i två steg och denna upphandling genomförs som selektivt förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (2016:1145). De leverantörer som uppfyller ställda kvalificeringskrav blir godkända (steg ett) och kommer sedan bli tillfrågade att lämna anbud i varje specifik anbudsinbjudan (steg två).
Intern identifierare: ON 2023-00017
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Dynamiskt inköpsystem
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79624000 Förmedling av vårdpersonal
Ytterligare klassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Bemanning sjuksköterskor
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster