2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ultra widefield funduskamera med swept source OCT
Beskrivning: Förhandsinsyn angående direktupphandling av ultra widefield funduskamera med swept source OCT till verksamhetsområde Ögon, Område specialiserad vård, Region Örebro län. Optos Silverstone SS OCT är den ända på marknaden som klarar av att ta en 200- graders bild i färg vid ett tillfälle inkl OCT-scanning. Denna utrustning klarar även av AF (autofluorescens), FA (Fluorescein angiografi) och ICG (indocyanine green angiografi).
Intern identifierare: MTH 2021-0123-1
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000