650065-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fastighetsskötsel – Tillsyn och skötsel – Fastighetsteknik
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTillsyn och skötsel – Fastighetsteknik
BeskrivningEntreprenaden avser tillsyn, skötsel och vissa administrativa arbetsuppgifter omfattande B:s fastighetsbestånd om ca 20 000 lägenheter och ca 2 000 lokaler. Entreprenaden omfattar i stort: • Tillsyn och skötsel av byggnader och i entreprenaden ingående fastighetstekniska installationer • Administrera och utföra visa myndighetsbesiktningar • Administrativa arbetsuppgifter i direkt anslutning till ovanstående arbeten L ska följa B:s vid varje tillfälle gällande, riktlinjer, policies och rutiner samt de vid varje tillfälle gällande lagar och föreskrifter som berörs av denna entreprenad. Entreprenadens omfattning i detalj framgår av i K1.1 förtecknade handlingar.
Intern identifierareFB 2023/373
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTillsyn och skötsel – Fastighetsteknik