Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energiuppföljningssystem
Referensnummer: N230-0962/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemet ska hantera beställarens energi- och vattenuppföljning och ska användas för uppföljning och analys samt budgetarbete. Inläsning av mätdata ska ske automatiskt, från energileverantörer och beställarens egna databaser.
Möjligheten att analysera energi- och vattenanvändning är en viktig del i beställarens energiarbete. Systemet ska möjliggöra en uppföljning för önskade redovisningsområden
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen