650214-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevaknings- och larmcentraltjänster 2021
Referensnummer: 23.3-2611-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av bevaknings- och larmcentraltjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 1,3 miljarder SEK exklusive moms under dess totala löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 12 ramavtalsleverantörer per anbudsområde (21 län) under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker efter förnyad konkurrensutsättning.
Vissa tjänster är obligatoriska för anbudsgivaren att tillhandahålla medan andra är ej obligatoriska. De tjänster som är obligatoriska att offerera är ronderande- och stationär bevakning samt larmutryckning. Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-04-01, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2022-12-21 23:59. Tilldelningsbeslut beräknas fattas under första kvartalet 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av bevaknings- och larmcentraltjänster.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 1,3 miljarder SEK exklusive moms under dess totala löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 12 ramavtalsleverantörer per anbudsområde (län) under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Tilldelning av kontrakt sker efter förnyad konkurrensutsättning.
Vissa tjänster är obligatoriska för anbudsgivaren att tillhandahålla medan andra är ej obligatoriska att tillhandahålla. De tjänster som är obligatoriska att offerera är ronderande- och stationär bevakning samt larmutryckning.
Upphandlingen av Tjänsterna är uppdelad i 21 anbudsområden (län, A-U) förutom för Larmcentraltjänster som är rikstäckande.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-04-01, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till tolv (12) Ramavtalsleverantörer per län.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2022-12-21 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under första kvartalet 2023.