See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal planarkitekt/samhällsplanerare
Beskrivning: Upphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av ramavtal för planarkitekttjänster. Upphandlingen omfattar konsultstöd/planarkitekter inom arbete med detaljplaner, översiktsplaner samt relaterade uppdrag/uppgifter. Ramavtalet avser att tecknas med upp till fyra (4) leverantörer och gäller under en period om maximalt fyra (4) år. Avtalet omfattar behov hos följande upphandlande myndigheter (tillika Beställare): Mora kommun (inklusive Orsa kommun)Älvdalens kommunVansbro kommunSyftet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till kvalificerade konsulter med relevant kompetens och erfarenhet för att möta kommunernas varierande behov under avtalsperioden. Om anbudet Varje anbudsgivare, som potentiell ramavtalsleverantör, ska i sitt anbud ange följande: Två namngivna konsulter för detaljplanearbete, fördelade på två olika kompetensnivåerTvå namngivna konsulter för översiktsplanearbete, fördelade på två olika kompetensnivåerReferensuppdrag för varje angiven konsultPrisuppgifter enligt anbudsformuläretDet är tillåtet att ange konsulter från underleverantörer (UE/underkonsult). I sådana fall ska en särskild blankett fyllas i för varje underleverantör (UE/underkonsult) och undertecknas av både anbudsgivaren och respektive underleverantör (UE/underkonsult). De konsulter som anges i anbudet utgör den konsultorganisation som leverantören kommer att tillhandahålla vid avrop. Regler kring konsultorganisationen framgår av kapitel AUC.336 i Administrativa föreskrifter. Avropsregler och rangordning Avrop från ramavtalet sker enligt rangordning, vilket beskrivs i kapitel AUC.42 i Administrativa föreskrifter. Utvärdering av anbud Utvärderingen sker enligt principen mest ekonomiskt fördelaktiga anbud, baserat på bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Kvalitetsbedömningen görs utifrån referenters utvärdering av angivna referensuppdrag, enligt bilaga 07.4 Utvärdering. Varmt välkomna att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71410000 Stadsplanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114254:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoptioner