650371-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installationsbyggledare till projekt Cassiopeia studentbostäder i Lund
Referensnummer: 1051570-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus söker en installationsbyggledare till projekt Cassiopeia studentbostäder i Lund.
Offererad konsult ska ha fördjupad kunskap och erfarenhet som installationsbyggledare.
Konsulten kommer vara placerad i Lund och förväntas sitta på Akademiska Hus kontor eller på projektets platskontor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning, beskrivning av uppdraget
Akademiska Hus söker en Installationsbyggledare till projekt Cassiopeia studentbostäder i Lund.
I mycket nära dialog med Akademiska Hus projektledare ska installationsbyggledaren:
Bevaka Akademiska Hus intressen beträffande installationer och att uppdraget och insatserna anpassas för projektet så att alla parter på bästa sätt ska uppfylla sina åtaganden vad gäller kvalitet under projektering- och byggskedet fram till och med överlämning till förvaltningsorganisationen.
I installationsbyggledarens roll ingår att säkerställa att entreprenaderna innehåller överenskommen kvalitet, tider och ekonomi.
Svara för kontroll och uppföljning under projektering, produktion- och överlämningsskedet.
Delta på projekteringsmöten, byggmöten, genomför kontroll och uppföljning av ÄTA, fråga/svar, dagböcker, KMA och tidplaner.
Installationsbyggledaren ska samordna sitt arbete med projektledningen.
Konsulten rapporterar till projektets Projektledare. Samtliga handlingar som konsulten levererar ska författas på svenska.
Akademiska Hus uppskattar att uppdragets omfattning är i genomsnitt 30-50 % av heltid. Tider bestäms tillsammans med beställaren och anpassas efter beställarens och entreprenörens tidplaner. Omfattning kan komma att ändras från tid till annan efter parternas överenskommelse. Konsulten kommer vara placerad i Lund och förväntas sitta på Akademiska Hus kontor eller på projektets platskontor. Akademiska Hus följer gällande rekommendationer för att minska smittspridning av Covid-19.
Översiktlig information av objektet
Akademiska Hus har tillsammans med Lunds universitet och i samarbete med Lunds kommun utvecklat Campusplan, 2012-2025. Den ska svara på planeringsbehovet som finns för att universitetet och staden ska kunna erbjuda attraktiva miljöer för utbildning, forskning och innovation såväl som för boende, studentliv och stadsliv samtidigt som universitetet står inför en kraftig expansion. Området för Cassiopeia ligger mellan Lunds tekniska högskola och Ideonområdet och är i campusplanen en del av Norra universitetsområdet.
Projektet fördelas på två kvartersstrukturer där tre olika byggnadstypologier förekommer, loftgångshus, lamellhus och tornhus med en variation sett till antalet våningar. Byggnaderna utgörs till största del av bostäder för studenter och forskare. I markplan finns lokaler för studieändamål, handel och gemensamhetsytor. Diskussioner förs med potentiella hyresgäster beträffande lokalbehov och utformning av lokaler och bostäder.
Yt- och volymuppgifter
Projektet omfattar nybyggnadsarea om ca 24.000 kvm BTA varav LOA Verksamhet utgör ca 2.550 kvm. Resterande ytor utgörs av bostäder med där till förenade lokalytor.
Totalentreprenad i samverkan
Projektet handlas upp som en totalentreprenad i samverkan. Projektering av system- och bygghandling drivs av totalentreprenören i samverkan med Akademiska Hus. Konsulten ska ha en god samverkan och en tät dialog med totalentreprenörens projekteringsledning och byggledare/installationssamordnare.