See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Snöröjning, halkbekämpning & barmarksskötsel
Beskrivning: Denna upphandling omfattar tre avtalsområden: Snöröjning och halkbekämpning Rundor Lycksele kommun: Detta avtalsområde täcker snöröjning och halkbekämpning av fördefinierade rundor inom kommunen, inklusive huvudvägar, bostadsgator och andra prioriterade områden. I uppdraget ingår även transport av snö med lastbil.Barmarksskötsel Lycksele kommun: Detta avtalsområde omfattar skötsel och underhåll av kommunens gator och vägar under barmarkssäsongen, vilket inkluderar sopning, grusupptagning, och annat relevant underhåll.Manuell snöröjning: Detta avtalsområde innefattar manuell snöröjning av trappor, gångvägar och andra områden som inte kan snöröjas med maskinell utrustning.Ramavtalet avser att tecknas med en (1) anbudsgivare per avtalsområde och gäller från och med att det nya avtalet träder i kraft under hösten 2024. Det bör noteras att ramavtalet inte omfattar några garantier om inköpsvolymer, vilket innebär att de faktiska volymerna kan variera beroende på väderförhållanden och andra faktorer. Antagen leverantör svarar för att uppdraget genomförs fackmannamässigt i enlighet med beställning och god sedvänja i branschen. Omfattningen av denna upphandling i sin helhet framgår av förfrågningsunderlagets samtliga handlingar. Anbudsgivare uppmanas att noggrant ta del av samtliga dokument för att säkerställa att alla krav och villkor uppfylls.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Snöröjning och halkbekämpning (Rundor)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101280:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45000000 Anläggningsarbete
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Barmarksskötsel Lycksele kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101280:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Manuell snöröjnin/halkbekämpning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101280:Lot:3