2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling Kollektivtrafik i Norrbotten, Linje 21. Linje 44. Objekt 41.2023.059
Beskrivning: Länstrafiken i Norrbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart år 2025. Linjer för trafiksträckor vilka är föremål för upphandling är Linje 21, ”Arvidsjaur - Älvsbyn - Boden – Luleå” samt Linje 44, ”Gällivare - Jokkmokk - Boden – Luleå”.
Intern identifierare: 41.2023.059
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000