650464-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster – Konsulttjänster – Ledarskap och medarbetarskap
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster – Ledarskap och medarbetarskap
BeskrivningKungsbacka kommun bjuder härmed in till att lämna anbud avseende konsulttjänster inom ledarskap och medarbetarskap.
Intern identifierare2023-00098
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningKonsulttjänster - Ledarskap och medarbetarskap
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelLedarskap
BeskrivningMed konsulttjänster inom ledarskap avses uppdrag inom ledarskapsutveckling. Ledarskapsinsatser kan innebära: Aktiviteter för att utveckla chefers ledarskap både individuellt och i grupp med syfte att öka kompetens inom de egenskaper som utgör Kungsbacka kommuns ledarkriterier • • Att öka färdigheter kopplade till leverans och resultat • Utveckling i det personliga och/eller det kommunikativa ledarskapet • Ge verktyg, metoder och modeller som främjar utveckling • Chefshandledning Aktiviteter för att öka effektiviteten i organisationen genom effektivt samarbete i ledningsgruppen • • Arbete med ledningsgrupper på olika nivåer • Gruppdynamik i ledningsgrupp • Verktyg och metoder för strategisk och operativ förståelse för helar och delar • Förändringsledning
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelMedarbetarskap
BeskrivningMedarbetarskap Med konsulttjänster inom medarbetarskap avses uppdrag inom medarbetarskapsutveckling. Medarbetarskapsinsatser kan innebära: • Aktivitet för att utveckla medarbetarskapet på team-, grupp-, och individnivå • Få arbetsgrupper och team att fungera bra tillsammans för effektivitet och trivsel • På individnivå stödja aktivt ansvarstagande medarbetarskap • Att öka färdigheter kopplade till leverans och resultat Att utvecklas i bemötande, förhållningssätt, arbeta mål- och resultatinriktat och medverka i förändringsarbete • • Ge verktyg, metoder och modeller som främjar utveckling • Verksamhets- och organisationsförståelse • Kommunikation och feedback • Medledarskap och/eller självledarskap • Hantera och förebygga konflikter