65055-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggservice
Referensnummer: SGAF 2022/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ansökningsinbjudan avser upphandling av en (1) entreprenör i form av general/totalentreprenör för kommande uppdrag inom områdena byggservice, el, VVS, glasmästeri, måleriarbeten och lås/säkerhet m.m.
Omfattningen i sin helhet beskrivs i upphandlingsdokumenten i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212400 Hotell- och restaurangbyggnader, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta ramavtal avser upphandling av en (1) entreprenör i form av general/totalentreprenör för kommande uppdrag inom områdena byggservice, el, VVS, glasmästeri, måleriarbeten och lås/säkerhet m.m.