See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratorieförbrukning inom Klinisk Patologi
Beskrivning: Region Östergötland avser upphandla Laboratorieförbrukning inom Klinisk Patologi. Upphandlingen omfattas av generella engångsprodukter som används inom Klinisk Patologi såsom Mikrotomknivblad, knivblad till kryostat, trimknivar, paraffin för inbäddning, kassetter för storsnitt, biopsi pads, biopsi påsar, special märkpenna och kryogel.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mikrotomknivblad - Mjuk och hård vävnad (motsvarande R35 eller likvärdig)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 33141411 Skalpeller och knivblad, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Mikrotomknivblad - Hård vävnad (motsvarande N35 eller likvärdig)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Mikrotomknivblad - Mycket hård vävnad (motsvarande N35 HR eller likvärdig)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Mikrotomknivblad - Extra tunna snitt mjuk och hård vävnad (motsvarande A35 eller likvärdig)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Knivblad för kryostatsnittning (motsvarande C35 eller likvärdig)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Trimknivblad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Paraffin i pelletsform för inbäddning (56–58 °C)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Inbäddningskassetter för storsnitt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Biopsi Pads, vitt inlägg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Biopsi bag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Märkpenna permanent extrafin, svart
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Kryogel/inbäddningsmedium för kryostat (OCT)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124172:Lot:12