650625-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-System - Spårbarhetssystem för transport av gods
Referensnummer: RS 2021-03557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Spårbarhetssystem för Regionservice att via sin transportorganisation Regiontransporter dagligen skicka prover, post och mindre gods mellan olika verksamheter inom och delvis utanför VGR. Verksamheten består till stor del av transport av labbemballage mellan vårdcentraler och andra verksamheter till flertalet olika laboratorier runt om i VGR.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen