650631-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal Konsulttjänster entreprenadbesiktning 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Konsulttjänster entreprenadbesiktning 2025
BeskrivningRamavtal avser entreprenadbesiktningstjänster enligt AB/ABT och omfattar samordnande besiktare med ansvar för att bilda, leda och samordna en besiktningsgrupp anpassad till aktuell beställning och inom besiktningsgruppen svara för besiktare i huvudsak inom nedanstående fackområden/besiktningskategorier: 1. Bygg, såsom stomme, grund, stomkompletteringar (fasad, plåt etc) 2. El/tele (såsom telefoni, datanätverk och fiber) 3. Säkerhet (såsom inbrottslarm, passersystem) 4. Mark/anläggning 5. Styr och övervakning 6. VVS 7. Storkök 8. Hiss 9. Brandlarm 10. Sprinkler
Intern identifierareSISAB 2025/434
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningRamavtal avser entreprenadbesiktningstjänster och omfattar samordnande besiktare med ansvar för att bilda, leda och samordna en besiktningsgrupp anpassad till aktuell beställning och inom besiktningsgruppen svara för besiktare i huvudsak inom nedanstående fackområden/besiktningskategorier: 1. Bygg, såsom stomme, grund, stomkompletteringar (fasad, plåt etc) 2. El/tele (såsom telefoni, datanätverk och fiber) 3. Säkerhet (såsom inbrottslarm, passersystem) 4. Mark/anläggning 5. Styr och övervakning 6. VVS 7. Storkök 8. Hiss 9. Brandlarm 10. Sprinkler
Intern identifierareRamavtal Konsulttjänster entreprenadbesiktning 2025