650673-2021 - ResultatSverige-Västerås: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av laboratorieprover och blodkomponenter
Referensnummer: IN-IN21-0167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Laboratoriemedicin, Region Västmanland bedriver verksamhet på sjukhusen i Fagersta, Köping, Sala och Västerås.
Upphandlingen omfattar schemalagda transporter från orter inom Västmanlands län. Akuta transporter från orter beskrivna i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Anbudsgivare benämns i upphandlingsdokumenten som Leverantör.
Laboratoriemedicin, Region Västmanland bedriver verksamhet på sjukhusen i Fagersta, Köping, Sala och Västerås.Upphandlingen omfattar:
Schemalagda transporter från sjukhusen i Köping och Sala till sjukhuset i Västerås
Schemalagda transporter från blodtrailer som är placerad runtom i Västmanland
Akuta transporter från sjukhusen i Fagersta, Köping och Sala till sjukhuset i Västerås
Akuta transporter från sjukhuset i Västerås till sjukhusen i Fagersta, Köping och Sala
Akuta transporter från Västmanlands sjukhus till Akademiska sjukhuset Uppsala, Karolinska sjukhuset Solna och Huddinge, Mälarsjukhuset Eskilstuna och Universitetssjukhuset Örebro och Folkhälsomyndigheten Solna.
Transporter från blodtrailer