650755-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Flygfotografering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Statusbenämning av fjärrvärmeledningar i Göteborg
Referensnummer: 20-0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79961200 Flygfotografering
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncernen Göteborg Energi har för avsikt att göra flygtermofotografering av fjärrvärmenäten i ett eller flera områden. Göteborg, Ale kommun . Syftet är att ta fram statusläget samt detektera läckage på fjärrvärmenäten inom koncernen Göteborg Energi AB:s fjärrvärmedistrubutionsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321200 Konstruktion av värmesystem, 79961300 Specialfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Koncernen Göteborg Energi har för avsikt att göra flygtermografering
av fjärrvärmenäten i ett eller flera områden inom Göteborg och Ale kommun.
Syftet med uppdraget är att ta fram statusläget samt detektera läckage på fjärrvärmenäten inom
koncernen Göteborg Energi AB:s fjärrvärmedistributionsområde.
Omfattning
Uppdraget omfattar flygtermografering för insamling av IR-bilder från fjärrvärmenät samt tolkning av
insamlat material.
Uppdraget ska genomföras med flygburen värmekamera med syftet att samtlig rådata
över hela FV-nätet samlas in under så likartade förhållanden som möjligt, under så kort tid som möjligt.
Uppdraget berör följande geografiska områden:
-Fjärrvärmenät inom Göteborgs kommun, ägs av Göteborg Energi AB
Optioner:
Fjärrvärmenät inom Ale kommun, ägs av Ale Fjärrvärme AB
Resultatet av termograferingen vill vi få presenterat i form av:
-IR-bildmaterial med all ”metadata” (råmaterialet)
-Datorbaserat analysverktyg för enklare temperaturanalyser av IR-bilderna, där beställaren
själv kan analysera data. T ex en Viewer. Analysverktyget ska kunna installeras i koncernen Göteborg
Energis IT-miljö, tex företagslicens.
- Ett geografiskt anpassat IR-bildmaterial för import som bakgrundsbilder i beställarens
nätinformationssystem, jfr ortofo.
-Kartunderlag från upptäckta onormala värmeläckage i IR-materialet, t ex varma områden i FV-nätet, i
ett allmänt GIS-format (t ex Shape eller Tab),
för import till beställarens nätinformationssystem.
-Leverantörens analys av intressanta platser där leverantören tolkar att det förekommer ett onormalt
värmeläckage som inte har naturliga orsaker. En naturlig orsak kan vara t ex ett fordon.
-Leverantörens analys presenteras i listform med navigeringsinstruktion till aktuell IR-bild för ytterligare
analys hos beställaren. Analysen ska även kunna visas tillsammans med de ovan angivna importerade
bakgrundsbilderna i beställarens nätinformationssystem.
-Leverantören överlämnar materialet på plats i Göteborg och går igenom materialet tillsammans med beställaren.
- Allt IR bildmaterial ska överlämnas oavsett om FV nät förekommer eller ej
Samtliga koordinater enligt bifogade bilagor i format: SWEREF 99 1200. ( Gbg
flygtermofotografering samt Ale flygtermofotografering i pdf samt dxf format )