Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom klimatanpassning
Referensnummer: 951-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande en upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom klimatanpassning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster inom klimatanpassning för att få hjälpa till med framtagande av planeringsunderlag, rapporter, och periodvis löpande stöd med handläggning av ärenden för enheten klimat och risk som är en del av Länsstyrelsen i Stockholm. Konsulterna ska vara specialiserade mot klimatförändringarnas effekter på samhället, identifiering av klimatanpassningsåtgärder samt genomförande av tvärvetenskapliga projekt. Offererade konsulter ska ha examen eller ha motsvarande väl dokumenterad kompetens inom specifika områden enligt upphandlingsdokumenten.