650842-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Diverse livsmedel och torrvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Skafferivaror och Kompletteringsköp
Referensnummer: UH-2022-082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Livsmedel - Skafferivaror samt kompletteringsköp för Härnösands kommun
Upphandlingen avser varor inom Livsmedel - Skafferivaror och bagerivaror och syftar till att tillgodose Beställarens inköp av skafferivaror och livsmedel i konsumentförpackningar. Syftet med upphandlingen är också att tillgodose behovet av leverantörer på nära håll för snabba och akuta kompletteringsköp.
Härnösands kommun efterfrågar avtal med flera livsmedelsbutiker för att köpen ska kunna göras genom köp via webbutik med leverans alternativt ett fysiskt besök i butik, gärna med gångavstånd från Beställarens olika verksamheter. Med anledning av att kommunens verksamheter är utspridda inom Härnösands kommuns geografiska område avser kommunen teckna avtal med samtliga kvalificerade leverantörer.
I upphandlingen ingår inte köp av alkoholhaltiga drycker, tobak, snus eller medicin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sannolikt värde baserad på historisk inköpsvolym beräknas till totalt ca 2,5 miljoner kr per år. Eftersom Beställaren avser teckna avtal med flera leverantörer kan anbudsgivare inte räkna med att ta del av hela värdet själv.