65087-2023 - ResultatSverige-Sundsvall: Köksutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning - Installation, service & utrustning
Referensnummer: UH-2022-527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande storköksutrustning och maskiner, installation, service, förebyggande underhåll(UH) samt reparationer på ny och befintlig utrustning.
Att utföra inventering och statusbedömning av maskinerna ingår även i uppdraget, vilket ligger till grund för vilka maskiner som ska lagas och/eller bytas ut.
Upphandlingen delas upp på två anbudsområden:
1. Storköksutrustning: maskiner och utrustning för avrop vid behov
2. Installation, UH och årlig service: avrop av installation vid köp av ny utrustning, löpande avrop av årlig service och FU samt akuta och felavhjälpande reparationsarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Storköksutrustning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711130 Kylskåp, 39711360 Ugnar, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 42000000 Industrimaskiner, 42200000 Maskiner för beredning av livsmedel, drycker och tobak samt tillhörande delar, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Installation, UH & årlig service
Del nr: 2