Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av socialt företag i form av hunddagis
Referensnummer: 21/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lekebergs kommun har beslutat att avveckla den kommunala verksamheten för hunddagiset och medverka till att verksamheten för Lekebergs hunddagis drivs vidare inom privat verksamhet som socialt företag. Kommunen kommer fortsatt ha ett behov av platser för daglig verksamhet och har därför valt att beakta leverantörer som avser att ge sysselsättning till personer som enligt upphandlingsdokumentet står långt ifrån den ordinarie arbetsmarknaden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85312000 Socialvård utan inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen