650889-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Akut slutenvård i hemmet
Referensnummer: DS 2023-2807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB vill med denna RFI undersöka hur marknaden ser ut avseende akut slutenvård i hemmet och önskar föra dialog med relevanta leverantörer inför en eventuell upphandling.
Akutkliniken ska, i samarbete med andra kliniker på Danderyds sjukhus AB med akuta slutenvårdsplatser, eventuellt upphandla beslutsstöd, utrustning och personal med medicinsk- samt omvårdnadskunskap för akut slutenvård i hemmet för utvalda diagnosgrupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141210 Vård i hemmet, 85144100 Patientvård i hemmet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen