650942-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Klottersanering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industriella måleritjänster och klottersanering
Referensnummer: ABV 2022/0635
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90690000 Klottersanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar måleriarbeten i processmiljöer och klottersanering. Processmiljöer som avses är bland annat överbyggda pumpstationer, vattenverk, reningsverk och tryckstegringsstationer.
Arbeten som förekommer är ommålning, bättringsmålning, nymålning och klottersanering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45442100 Målning, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Entreprenaderna som utförs mot denna upphandling är funktionsentreprenader, vilket innebär att L initierar erforderliga åtgärder och väljer arbetsmetoder för att uppfylla Beställarens acceptanskriterier som är kopplade till funktionen.
Arbeten som förekommer är ommålning, bättringsmålning, nymålning och klottersanering. I alla typer av arbeten ingår alla arbetsmoment som är normalt förekommande vid måleriarbeten och klottersanering. Beställaren köper uteslutande mest industriella måleriarbeten i aggressiva miljöer som ställer särskilda kompetenskrav på individen som utför arbetet i form av teknikval, riskanalys, särskild säkerhetsutrustning och materialval.
Under 2021 handlade Beställaren för cirka 650 000 SEK. Det är fördelat på många mindre avrop vilket innebär att Levernatören ska vara flexibel och inte kan förlita sig på att Beställaren alltid har uppdrag som ska utföras.
Avgränsning:
Måleritjänster där särskilda krav enligt livsmedelföreskrifter är aktuella och eller där det sker i direkt kontakt med dricksvatten, är exkluderade detta ramavtal.
Måleritjänster för Fastighetsmåleri, kontorsytor och liknande är exkluderade detta ramavtal.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Beställaren äger rätt men ej skyldighet att avropa från ramavtalet.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbesult, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till 8 500 000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen har Beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.
Syfte och Mål
Beställaren ska ha en Leverantör som utför industriella måleritjänster och klottersanering med yrkesstolthet där fackmannamässighet är en självklarhet. Beställarens mål är att inga reklamationer av måleriarbeten ska ske under avtalsperioden.