650957-2022 - ResultatSverige-Skellefteå: Anläggning till hamnar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny kaj vid Port of Skellefteå
Referensnummer: UH-2021-412
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34931000 Anläggning till hamnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar att anlägga en ny kaj, muddring, anläggande av dagvattensystem samt åtgärda ytor på norra sidan av Kallholmsfjärden i anslutning till nya upplagsytorna. Som förberedelser för att kunna anlägga en ny kaj på Norra sidan, vid ett större naturligt djup, har sedan 2017 arbetet med nya landytor och en fördjupning i farleden pågått.
Projektet innebär att leverantören planerar, projekterar och utför entreprenadarbetena med ett totalansvar och i nära samarbete med beställaren
Projektet innebär att utmana traditionellt byggande gällande klimatpåverkan, och vara en förebild inom området för sund konkurrens och socialt ansvarstagande inom byggbranschen. Projektet ska genomföras resurseffektivt med hänsyn taget till anläggningens hela livslängd.
Upphandlingen går under Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna.
Frågor kommer ej att besvaras under perioden 2022-07-04 till och med 2022-08-07.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34931000 Anläggning till hamnar, 45000000 Anläggningsarbete, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen