651054-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Markundersökningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markprojektering för fastighetsmark
Referensnummer: 23/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351500 Markundersökningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandling avseende Markprojektering för fastighetsmark med referensnummer 23/82 enligt nedanstående instruktioner och I första steget (som det här dokumentet avser) ansöker leverantörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan som innehåller kvalificeringskrav. I det andra steget bjuds ett antal leverantörer in till att lämna anbud i upphandlingen. Det andra steget innehåller förfrågningsunderlag med administrativa föreskrifter enligt AMA AF Konsult ABK09, utvärderingsmodell och kontraktsvillkor.
Omfattning
Uppdragen inom ramavtalet omfattar uppdragsledning, ledningssamordning, utredning, granskning, kvalitetssäkring, projektering, ta fram ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar, administrativa föreskrifter och övrigt som erfordras för upprättande av kompletta förfrågningsunderlag/bygghandlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att teckna ramavtal med konsulter för senare avrop avseende markprojektering för fastighetsmark.
Inledning
Beställaren inbjuder leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandling avseende Markprojektering för fastighetsmark med referensnummer 23/82 enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.Fördelningsnyckel för avrop från Jönköpings kommuns Fastighetsavdelning, Fastighetsutveckling Volymfördelning mellan de tre leverantörerna med vilka avtal tecknas kommer att tillämpas, med fördelning 40-60% för rangordnad leverantör nummer ett, 25-40% för rangordnad leverantör nummer två och 15-25% för rangordnad leverantör nummer tre.För övriga beställande enheter gäller rangordning.Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 (tre) Leverantörer. Om ej tillräckligt antal anbudsgivare kvalificerar sig tecknas avtal med 2(två)Leverantörer.Upphandlingen kommer att ske i två steg. I första steget (som det här dokumentet avser) ansöker leverantörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan som innehåller kvalificeringskrav.I det andra steget bjuds ett antal leverantörer in till att lämna anbud i upphandlingen. Det andra steget innehåller förfrågningsunderlag med administrativa föreskrifter enligt AMA AF Konsult ABK09, utvärderingsmodell och kontraktsvillkor.
UppdragUppdragen inom ramavtalet omfattar uppdragsledning, ledningssamordning, utredning, granskning, kvalitetssäkring, projektering, ta fram ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar, administrativa föreskrifter och övrigt som erfordras för upprättande av kompletta förfrågningsunderlag/bygghandlingar. Eventuellt framtagande av arbetsmiljöplan. Ramavtalet omfattar mark- och yttre-VA uppdrag vid kommunala verksamhetslokaler såsom gruppboende, äldreboende, skola, förskola, kultur- och fritidsanläggningar och andra typer av offentliga lokaler. Uppdragen kan omfatta nyproduktion, tillbyggnation och ombyggnation.Uppdragen kommer att variera i storlek och omfattning, varje uppdrag preciseras vid avrop.Exempel på vad som kan ingå i uppdragen:- Utredning och projektering för ombyggnad och upprustning av befintliga mark och yttre VA- Utredning och projektering för nybyggnad av mark och yttre VA.- Kostnadskalkyler- Upprättande av tekniska beskrivningar, ritningar, beräkningar, mängdförteckningar och övriga erforderliga handlingar.- Upprättande av förfrågningsunderlag, bygghandlingar och relationshandlingar inom mark och yttre VA.- Upprättande av komplett markhandling inkl. yttre VA för ny- och ombyggnationer. - Aktivt kunna delta och argumentera vid diskussioner med entreprenörer angående ÄTA-arbeten m.m.- Inmätning, utsättning och liknande i projektering och produktionHandlingarTekniska beskrivningar, Mängdförteckning med beskrivning enligt AMA Anläggning.- Ritningar specifika för projektet- 3D-handlingar.Uppgifterna enligt 1.2 ska ses som Beställarens intention och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas. Det är inte en uttömmande beskrivning av samtliga arbetsuppgifter som ska utföras av antagen Leverantör, utan ska ses som exempel på de förväntningar Beställaren har på leverantörens insats.Uppdragsspecifik omfattning anges vid Avropsförfrågan.Förutsättningarna för avrop regleras i Ramavtal.