65114-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Solna: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende underhåll och support för Raindance
Referensnummer: KS/2020:214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad har genom tidigare upphandling efter konkurrensutsättning i enlighet med gällande lagstiftning rätt att nyttja Raindance med tilläggsfunktioner. Solna stad äger en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens till Raindance. Solna stad har efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ punkt 3 och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med CGI Sverige AB (5563372191) avseende underhåll och support av redan avtalade programvaror av Raindance. Äganderätten till den programvara som Raindance baseras på tillkommer CGI Sverige AB. Underhåll och support av Raindance kan endast tillhandahållas av CGI Sverige AB. Då efterfrågade tjänster på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ punkt 3.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Solna stad har efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ punkt 3 och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med CGI Sverige AB (5563372191) avseende underhåll och support av redan avtalade programvaror av Raindance.
Solna stad äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens till Raindance. Då nuvarande avtal som innefattar support och underhåll löper ut behöver nytt avtal avseende fortsatt support och underhåll för systemlösningen upphandlas. Äganderätten till den programvara som Raindance baseras på tillkommer CGI Sverige AB. Underhåll och support av Raindance kan endast tillhandahållas av CGI Sverige AB. Då efterfrågade tjänster på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ punkt 3.