Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemtekniker WMware/Windows till Försvarsmakten.
Referensnummer: 16FMV6612
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten FMTIS har behov av en (1) Systemtekniker till driftcentralen i Arboga.
Konsulten kommer att ge 2nd/3rd line support av Försvarsmaktens VMware-plattformar och de system som driftas på plattformen, primärt olika versioner av Windows Server.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänstens omfattning uppskattas till heltid. Tjänsten ska utföras av en (1) konsult på heltid och får ej delas upp på flera konsulter arbetandes deltid. Anbudsgivaren får max offerera en (1) konsult för den annonserade tjänsten. Beställaren har behov av tjänsten från och med att avtalet är tecknat och fram till och med 31.12.2018 med optionsmöjlighet om totalt tjugofyra (24) månader fördelat på tolv (12) månader per tillfälle. Tjänstebehovet under avtalsperioden är en grov uppskattning. Någon volym kan ej garanteras.