651319-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snabb-PCR Instrument
Referensnummer: HSN 2022/8047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Laboratoriemedicin Dalarna en del av Region Dalarna avser att investera i två instrument för automatiserad snabb molekylär diagnostik av mikroorganismer med placering på klinisk kemi i Avesta och klinisk kemi i Ludvika för användning dygnet runt alla dagar på året.
Upphandlingen avser instrument och mjukvara med överföring av molekylärbiologiska svar till aktuellt laboratoriedatasystem (Laboratory Information Systems, hädanefter benämnt LIS). Aktuellt LIS är CGM Analytix. Extraktion och amplifiering inklusive detektion ska vara integrerat i ett och samma instrument med kapacitet och analystider enligt kravspecifikationen, prisbilaga och övriga upphandlingsdokument.
Denna upphandling omfattar även service, reservdelar och tillbehör till upphandlade instrument under hela instrumentets livslängd vid Laboratoriemedicin Dalarna, Region Dalarna.
Upphandlingen omfattar analys av: SARS-CoV-2, Influensa A och B samt RSV -RNA (multiplex) och Norovirus genogrupp I och II -RNA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38500000 Apparater för kontroll och provning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument, 38950000 Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR), 38951000 Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av varor inkl. service, reservdelar och tillbehör till upphandlade instrument under hela instrumentets livslängd vid Laboratoriemedicin Dalarna.