651350-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärdsupphandling
Referensnummer: 22/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksarkivet genomför en s k hyresvärdsupphandling avseende nya lokaler till Riksarkivet verksamhet i centrala Göteborg.
I denna hyresvärdsupphandling ingår följande delar:
- ev detaljplanearbete
- projektledning
- projektering
- upphandling och genomförande av byggentreprenad
- förvaltning och hyresvärdskap under minst 25 år
Se vidare i bilaga 1, Uppdragsbeskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen