651459-2021 - ResultatSverige-Södertälje: Containerlastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2021-1159 reachstacker till Södertälje Hamn
Referensnummer: TI 2021-1159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42418940 Containerlastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Reachstacker för Södertälje Hamn avsedd för hantering av containers. Maskinen ska ha ergonomisk arbetsmiljö och ha hög säkerhet, miljöprestanda, driftsäkerhet och även vara ekonomisk i drift.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42418900 Last- eller hanteringsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen