65148-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster.
Referensnummer: KS 2017/143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förmedling och tillhandahållande av språktolkar till Ängelholms och Örkelljungas kommuner för utförande av:
— Kontakttolkning,
— Telefontolkning,
— Videotolkning (ej obligatoriskt),
— On demand tolkning (ej obligatoriskt).
Senaste året har kommunerna handlat dessa tjänster för:
Ängelholms kommun – ca 2 500 000 SEK,
Örkelljungas kommun – ca 420 000 SEK.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för respektive kommun.
Upphandlingen innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop sker utifrån kommunernas verkliga behov. Anbudsgivare förbinder sig att leverera det verkliga behovet. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på ytterligare 2 år.
Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen