2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn AI-driven vägarbetsuppföljning
Beskrivning: Diarienummer SMF-2024-02193 Stadsmiljöförvaltningen i Göteborg Stad avser att införskaffa: En ”proof of concept” på automatiserad vägarbetskontroll, samt tillhörande databearbetning och plattformstjänst. Under ett tidsbegränsat forskningsprojekt. Utsedd leverantör är Univrses AB AI-driven vägarbetsuppföljning Varje år utförs tusentals gatuarbeten i Göteborgs stad. Efter själva tillståndsprocessen med granskning av TA-planer och beslutat starttillstånd, sker uppföljning och kontroll av själva genomförandet i dagsläget uteslutande genom fysiska platsbesök. Det stora antalet arbeten och det faktum att arbeten utförs dygnets alla timmar och årets alla dagar, gör det svårt att med fysiska platsbesök upprätthålla en önskvärd kontrollfrekvens. Stadsmiljöförvaltningen vill därför med hjälp av ny teknik, inom ramen för EU-projektet ReAllocate, testa AI-driven vägarbetsuppföljning som ett komplement till nuvarande fysiska platsbesök. Efter en marknadskontroll har Stadsmiljöförvaltningen landat i bedömningen att det inte finns tillräckligt många leverantörer av den funktionalitet som efterfrågas för att kunna tillfråga tre aktörer. Med denna annons om förhandsinsyn meddelar Stadsmiljöförvaltningen sin avsikt att tilldela det tidsbegränsade kontraktet för AI-driven vägarbetsuppföljning till Univrses AB. Frivillig avtalsspärr enligt 20 kap 15 § LOU gäller. Avtal kommer inte att tecknas före det att avtalsspärren har löpt ut, vilket innebär tidigast nästkommande vardag efter 10 veckodagar från och med dagen då beslutet skickats ut.
Intern identifierare: SMF-2024-02193
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 34970000 Trafikregleringssystem, 34972000 Trafikmätare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000