2. Förfarande
Förfarande
Titel: Funktionsmoduler logistikstöd ubåt
Beskrivning: Härmed inbjuds till deltagande i upphandlingen av Ramavtal Funktionsmoduler logistikstöd ubåt. Ramavtalet har en löptid på 3 år med möjlighet på förlängningsoptioner på 2 år+ 2 år. Total möjlig löptid 7 år. Ramavtalets takvolym är 150 000 000 SEK. För att säkerställa att de Marina basbataljonerna har förmåga att tillgodose ubåtsförbandens särskilda behov av förnödenhetsförsörjning, både i land och till sjöss, behöver Basbataljonerna kompletteras med förmågor för att uppnå större flexibilitet, kunna försörja ubåtar från fler plattformstyper och därmed möjliggöra större taktisk handlingsfrihet. Denna upphandlingen omfattar ett system för försörjning med LOX, kalk och gaser utgörs av 2 typer av s.k. funktionsmoduler med containergränssnitt. Funktionsmodul 1 utgörs av en 10-fots sjöklassad standardcontainer för kryogena gaser. Funktionsmodul 2 utgörs av en anpassad 20-fots sjöklassad container för att hantera kalk, gaskärl och hanteringsutrustning som t ex slangar och skyddsutrustning.
Intern identifierare: 25FMVU2973
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34221000 Fraktcontainrar för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Funktionsmoduler logistikstöd ubåt