652082-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geodetisk mätning - Avvägning
Referensnummer: LM2022/054590
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan avser precisionsavvägning för att underhålla, kontrollera och komplettera det nationella höjdnätet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71353000 Markmätningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens innehåll och omfattning
Anbudsförfrågan avser precisionsavvägning för att underhålla, kontrollera och komplettera det nationella höjdnätet. Inventering av punkter och eventuell röjning utförs av Lantmäteriet innan mätning.
Behov av avvägning kan, även under samma mätsäsong, finnas i olika delar av landet. Avvägningen sker till större del längs landsväg och beroende på var beställningen görs kan det eventuellt finnas behov av TA-plan och/eller TMA-skydd. Leverantören avgör om TA-plan och TMA-skydd behövs och ansvarar i så fall för det.
Uppdraget ersätts med en fast grundersättning per avtalsår om 100 000 kr samt en rörlig kostnad motsvarande pris per avvägd km (leverantörens anbudspris). Den årliga grundersättningen är en garanterad ersättning oavsett avropad volym och är tänkt att täcka de fasta kostnaderna leverantören har för att hålla med utrustning, administration m.m. Leverantörens pris per avvägd km är tänkt att täcka de rörliga kostnader leverantören har för att mäta in punkter t.ex. arbetstid, resa, boende, traktamenten etc. Leverantören avgör själv vad som ska räknas in i grundpris respektive km-pris.
Avtalstiden träder i kraft när båda parter undertecknat. Avtalstiden är preliminärt 2023-03-01 till 2025-02-28 med möjlighet till förlängning i upp till två (2) år. Part måste senast 1 oktober 2024 skriftligen meddela om avtalet ska sägas upp annars löper avtalet automatiskt vidare till 2026-02-28. Likaså måste part senast 1 oktober 2025 skriftligen meddela om avtalet ska sägas upp annars löper avtalet vidare till 2027-02-28.
I upphandlingen kommer kontrakt inte tilldelas i separata delar. Skälet för detta är hänsynstagande av tjänstens art och karaktär.