Kontraktstilldelning på uppdrag av andra behöriga myndigheter
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vänertåg
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västtrafik bedriver tillsammans med Värmlandstrafik och SJ persontrafik med tåg på sträckan Göteborg och Karlstad under benämningen Vänertåg. Befintligt avtal upphör i december 2028 och Västtrafik och Värmladstrafiken avser under 2025 upphandla trafiken.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)