2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anläggningsarbete Naturhistoriska Riksmuseet
Beskrivning: Statens fastighetsverk planerar omfattande VA-arbeten i området kring Naturhistoriska Riksmuseet i Frescati under perioden vår/sommar 2026 – slutet av 2029. Projektet ska modernisera och säkra vatten- och avloppssystemet för lång tid framöver – i en unik kulturhistorisk miljö med höga krav på kvalitet, samordning och hänsyn.
Intern identifierare: 4961/25
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000