652265-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Besiktning av rörledningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolbilstjänster och rörinspektioner av VA-ledningar
Referensnummer: KS 2022/6859 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
76600000 Besiktning av rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande invändig rörinspektion av avloppsledningar, brunnsinspektion och spolbilstjänster. Underentreprenör får nyttjas.
Upphandlingen är uppdelad i två delar;del A - Rörinspektionerdel B - Spolbilstjänster (högtrycksspolning och rotskärning).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90470000 Rensning av avlopp, 90491000 Besiktning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om objektet
Upphandlingen är uppdelad i två delar; del A - Rörinspektioner, del B - Spolbilstjänster (högtrycksspolning och rotskärning).