652270-2022 - ResultatSverige-Falkenberg: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter - Miljö och fastighet övergripande områden
Referensnummer: SVN2021-161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avses att upphandlas för tjänster såsom utredning och projektering m.m. inom följande konsulttjänstkategorier: Miljökonsekvensbeskrivningar Akustik, buller och vibrationer inomhus Riskanalyser - Brandskydd Riskanalyser - Arbetsmiljörisker Riskanalyser - Fysisk planering Buller och vibrationer utomhus Bebyggelseantikvariska tjänster
Specificerade kategorier
Ramavtal avses att upphandlas för tjänster såsom utredning och projektering m.m. inom följande konsulttjänstkategorier:
Miljökonsekvensbeskrivningar Akustik, buller och vibrationer inomhus Riskanalyser - Brandskydd Riskanalyser - Arbetsmiljörisker Riskanalyser - Fysisk planering Buller och vibrationer utomhus Bebyggelseantikvariska tjänster
Avtal kommer att tecknas med (där det är möjligt) fyra avtalsparter per kategori.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen