652384-2023 - ResultatSverige-Skillingaryd: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning, skötsel och underhåll av ÅVS- SÅM
Referensnummer: Uh 2023/046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städning, skötsel och underhåll av samtliga återvinningsstationer (ÅVS) i Gislaved, Gnosjö, Vaggeryd och Värnamo kommuner
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar städning, skötsel och underhåll av ÅVS i Gislaved, Gnosjö, Vaggeryd och Värnamo kommuner. Uppdraget omfattar städning av området runt insamlingsbehållarna och underhåll i form av skötsel av området runt behållarna, bortforsling av dumpningar, klottersanering, samt omdekalering av behållare. Uppdraget omfattar också snöröjning och halkbekämpning.
Volymer angivna i upphandlingsdokumenten kan variera.
Avtalets Takvärde är 9 000 000 kronor. Avtalet upphör att gälla när takvolymen har nåtts.