65242-2020 - ResultatSverige-Gustavsberg: Parkeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning på allmän platsmark och kvartersmark
Referensnummer: 2019TEN/0677
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun, VärmdöBostäder AB, Gustavsbergsbadet AB inbjuder härmed till att lämna anbud avseende parkeringsövervakning i enlighet med samtliga för upphandlingen aktuella upphandlingsdokument. Anbudsgivaren ska bedriva parkeringsövervakning enligt Lag (1984:318) om kontrollavgift vid olovlig parkering samt Lag (1987:24) om kommunal parkeringsövervakning m.m. på allmän platsmark och kvartersmark inom Värmdö kommun dygnet runt under årets alla dagar. Uppdraget omfattar cirka 5 000 övervakningstimmar per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen