652882-2023 - ResultatSverige-Lund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggkonsulter för ombyggnad av barnkliniken, SUS, Malmö
Referensnummer: 80016500-403575-1801782
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultuppdrag för projektering av Ny Barnverksamhet i SUS Malmö.
Barnverksamhet, bestående av barnmottagning och administration, ska flytta in på Malmö sjukhusområde i befintlig byggnad 65 på plan 11,12 och del av plan 13. Byggnad 65 måste rustas upp gällande installationer samt anpassas för barnverksamheten. Målet är förbättrad vård och arbetsmiljö i moderniserade lokaler och att samla barnverksamheterna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen