Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsskor 2023
Referensnummer: GNU 2022/138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18800000 Skodon
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara leverantör av arbetsskor till sju kommuner i Dalarna?
Nu genomför Upphandlingscenter en upphandling med en total omsättning på cirka 2,5 miljoner kr per år. Avtalet är uppdelad i tre områden där det ena området gäller grova arbetsskor till verksamheter inom tekniska förvaltningar, gymnasieskolor, arbetsmarknadsenheten och liknande, det andra området gäller arbetsskor till verksamheter inom lokalvård, omsorg och barnomsorg och det tredje avtalsområdet gäller arbetsskor inom kost och storköksverksamhet.
Välkommen att lämna in ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 960 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grova arbetsskor med skydd till tekniska förvaltningar, gymnasieskola, Arbetsmarknadsenheten och liknande.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18800000 Skodon, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18813000 Skodon med ovanläder av skinn, 18820000 Sportskor, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta, 18832000 Specialskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i tre områden, Avtalet är uppdelad i tre områden där det ena området gäller grova arbetsskor till verksamheter inom tekniska förvaltningar, gymnasieskolor, arbetsmarknadsenheten och liknande, det andra området gäller arbetsskor till verksamheter inom lokalvård, omsorg och barnomsorg och det tredje avtalsområdet gäller arbetsskor inom kost och storköksverksamhet. Avtalets totala omsättning är ca 2,5 miljoner kr och avtalet kommer att gälla under en fyraårsperiod.
Arbetsskor till lokalvård, vård och omsorg, barnomsorg samt socialtjänst och liknande.
Del nr: 2
Arbetsskor till restaurang och storkök.
Del nr: 3