2. Förfarande
Förfarande
Titel: Totalentreprenad i partnering för projektet Södra kajen öster om hamnbron, Norrköping
Beskrivning: Södra kajen öster om Hamnbron är en del av stadsomvandlingsprojektet Inre hamnen och kommer genomföras som en totalentreprenad i partnering. Projektets syfte är renovering av del av Södra kajen, mellan Hamnbron och Varvsbron, för att allmänhet ska kunna nyttja ytan och att båtar ska kunna angöra. Projektet är en del i att möjliggöra framtida utveckling av Sylten till en del av Norrköpings innerstad och även stärka kopplingen mellan Inre hamnen och södra sidan om Motala ström.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122026:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 34931000 Anläggning till hamnar