65302-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Ljudteknikertjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling tekniker till arrangemang
Referensnummer: V 2018/217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet inbjuder till anbudsgivning rörande tekniker (bemanning) till arrangemang, t.ex. ljudtekniker, bildtekniker, AV-tekniker mfl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318100 Ljustekniska tjänster, 92300000 Underhållningstjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Till arrangemang, kongresser och möten hyrs det in olika tekniker som bemannar arrangemangen och hjälper till med t.ex. ljud, bild och videokonferens.Lunds universitet har behov av att anlita tekniker till olika arrangemang som dem arrangerar & samordnar; vetenskapliga/akademiska konferenser och kongresser, seminarier, middagar, ceremonier, mm. Arrangemangen genomförs antingen i Lunds universitets egna lokaler eller i andra lokaler där Lunds universitet står som värd.Lunds universitet avser att teckna avtal med maximalt 12 leverantörer. Det är ytterst viktigt att skapa förutsättningar för verksamheten att kunna välja mellan olika leverantörers tjänster utifrån det verksamhetsbehov som finns. Därför är flera leverantörer antagna utan inbördes rangordning. Detta innebär att antagna leverantörer konkurrerar fritt utifrån beställarens behov såsom pris, leveranstid, referenser (kvalitet) och genomförandebeskrivning. Beställaren baserar således sitt inköp på en eller flera nämnda kriterier och väljer den leverantörs tjänster som bäst motsvarar den enskildes behov.